Contact:


Consulate General of Poland in New York - Public Affairs Section: 
evz@PolishConsulateNY.org 
646 237-2114 

When

Wednesday October 13, 2010 from 7:30 PM to 9:30 PM EDT

Add to my calendar 

Where

Consulate General of Poland in New York 
233 Madison Avenue
(Jan Karski Corner)
New York, NY 10016
 

 
Driving Directions 

Spotkanie z Robertem Kostro - Dyrektorem Muzeum Historii Polski 

 

Misja Muzeum

Muzeum Historii Polski instytucją powołaną w 2006 r. przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczypospolitej Polskiej. Jego zadaniem jest przedstawianie historii Polski w sposób atrakcyjny dla szerokiej publiczności i zgodny ze współczesną wiedzą historyczną. Muzeum ma rozbudzać zainteresowanie historią i szacunek dla dziedzictwa narodowego. Prezentowanie i rekonstruowanie przeszłości ma umożliwić lepsze zrozumienie historii ale i inspirować twórcze wykorzystanie dziedzictwa dla przyszłości. Muzeum gromadzi kolekcję, prowadzi działalność edukacyjną inspiruje badania.  Muzeum rozwija działalność międzynarodową oraz popularyzuje wiedzę na temat historii Polski za granicą.

Ekspozycja stała

Stała ekspozycja Muzeum będzie ukazywać najważniejsze wątki z dziejów Polski od X do XXI wieku. Centralne miejsce znajdzie w niej historia wolności w Polsce (dzieje parlamentaryzmu, ruchów niepodległościowych i obywatelskich) od czasów republiki szlacheckiej w XVI w. aż po „Solidarność”. Wystawa będzie dokumentować i prezentować również inne wątki historii politycznej, społecznej, kultury i obyczajów.

Prezentacja będzie miała charakter narracyjny, przy wykorzystaniu najnowocześniejszych instalacji audiowizualnych i multimedialnych. Zastosowana technika ma ułatwić zwiedzającym doświadczanie atmosfery dawnych epok, a jednocześnie pomoże zgromadzić na stosunkowo niewielkim obszarze bogate zasoby wiedzy o historii i kulturze polskiej.

Muzeum dzisiaj

Ważnym elementem działalności MHP są przedsięwzięcia popularyzatorskie. Co roku kilkadziesiąt tysięcy warszawiaków bierze udział w plenerowych imprezach takich jak: Przystanek Niepodległość czy Piknik Historyczny. Muzeum organizuje cykliczne przeglądy filmów historycznych pt.: „Kogo Kręci Kino Historyczne?”. Muzeum prezentuje krótkie filmy edukacyjne na internetowym serwisie YouTube. We współpracy z Polską Agencją Prasową powołaliśmy serwis www.dzieje.pl zawierający aktualności i materiały edukacyjne związane z bieżącymi imprezami i debatami odwołującymi się do historii i jej społecznego funkcjonowania.

MHP prowadzi również szeroką działalność edukacyjną, m.in. w atrakcyjny i nowoczesny sposób przeprowadzając interaktywne gry edukacyjne w szkołach i w plenerze, a także konkursy dla młodzieży szkolnej.

Działalność naukowa

Muzeum współpracuje z szerokim gronem instytucji akademickich w Polsce i za granicą. Cele działalności badawczej są związane z działalnością wystawienniczą Muzeum.  Ponadto utworzony został portal historyczny www.polishhistory.pl, który jest wartościową pomocą w pracy akademickiej i dydaktycznej.

W ramach portalu funkcjonuje m.in. BazHum – baza czasopism humanistycznych, dostępna bezpłatnie w internecie.

Muzeum realizuje program współpracy zagranicznej z innymi muzeami, instytucjami akademickimi oraz edukacyjnymi w Wielkiej Brytanii, Rosji, Francji i Niemczech.

MHP prowadzi również specjalny fundusz stypendialny dla zagranicznych historyków interesujących się historią Polski.

Wystawy

Muzeum prowadzi działalność wystawienniczą we współpracy z innymi ośrodkami. W 2008 roku w Zamku Królewskim w Warszawie zrealizowaliśmy jedną z największych i najgłośniejszych wystaw historycznych w Polsce „Dwudziestolecie. Oblicza nowoczesności”, poświęconą historii II Rzeczypospolitej (1918-1939). Przekrojowa wystawa na temat Drugiej Rzeczypospolitej ukazywała wszystkie aspekty życia w tamtych czasach: od polityki, poprzez gospodarkę, życie codzienne, sztukę aż po sport.

Dużym zainteresowaniem cieszyła się również inna wystawa: „Wojenne rozstania” poświęcona dramatycznym losom zwykłych Polaków podczas II wojny światowej, związanym z wywózkami i emigracją, a która była pokłosiem akcji prowadzonej przez MHP: „Rodziny rozdzielone przez historię”.


Muzeum Historii Polski: biuro@muzhp.pl;   www.muzhp.pl

Zobacz również:

www.polishhistory.pl

www.dzieje.pl

www.youtube.com/muzhptv

Stała siedziba

Budynek Muzeum Historii Polski powstanie w Warszawie, w okolicy placu Na Rozdrożu blisko Zamku Ujazdowskiego. W 2009 r. w Międzynarodowym Konkursie Architektonicznym na stałą siedzibę Muzeum wzięły udział aż 324 pracownie z całego świata. Najlepszym projektem okazała się propozycja pracowni Paczowski et Fritsch z Luksemburga.

Budynek MHP ma mieć powierzchnię ok. 20 tys. m.kw. Muzeum ma stać się najnowocześniejszą tego typu placówką w Polsce.

Otwarcie obiektu planowane jest na 2013 rok.